Současnost základní a mateřské školy

Ve školním roce 2017/2018 se ve 23 třídách učí celkem 487 žáků 1. – 9. ročníku základní školy (na 1. stupni ve 13 třídách 265 žáků, na 2. stupni v 10 třídách 235 žáků) a v 7 třídách mateřské školy 170 dětí. Školní družina má 6 oddělení se 180 dětmi.

Ve škole pracuje 51 pedagogických pracovníkůi (14 v MŠ, 37 v ZŠ), 6 vychovatelek ve školní družině a 30 správních zaměstnanců. Celkem se o provoz zařízení stará 86 stálých zaměstnanciů a 3 externí zaměstnanci. Výuka probíhá ve všech třídách a ročnících podle vlastního Školního vzdělávacího programu.

Odborné učebny i tělovýchovné prostory slouží žákům české základní školy a rovněž žákům základní školy s polským jazykem vyučovacím. V prostorách školního areálu je možno využít široké nabídky pro sport i odpočinek (sauna,  squash, krytý bazén, 3 tělocvičny a venkovní sportovní atletický areál). Škola se tak stala centrem sportovního i kulturního dění v Bystřici i širokém okolí.

ZS - 1

Historie školy

Po vydání patentu o zrušení nevolnictví byla dána svoboda “řemeslům a kumštům se učiti” a vyučování dětí zdejších a z okolních obcí bylo zahájeno v Bystřici v roce 1784. V druhé polovině 19. stol. přibylo tříd a po skončení první světové války tu děti docházely do šestitřídní obecné školy. V příštích letech přibyly dvojjazyčné školy obecné a měšťanské, po druhé světové válce pak došlo k úpravě jednotného školství a zavedení povinné školní docházky do 15 let.

Pamětní spis
Otevření školy 28. 10. 1927
Spartakiáda, rok 1955

V průběhu let došlo k výstavbě školních budov jak v centru obce, tak i v osadě Paseky-Gruň. Neuspokojivý stav v umístění učeben, roztříštěných na několika místech v obci, měla vyřešit stavba školy pro děti z českých rodin. Slavnostní otevření školy se uskutečnilo 28.8.1927. Budova slouží svému účelu dodnes.

Hodina zeměpisu, rok 1928
Učitelský sbor, zleva J. Bojková, H. Krpcová, B. Pavelek, O. Olšar,  L. Klusová, A. Střítežská, O. Sodek
2. třída, rok 1928
V průběhu let 1997-1999 došlo k postupné dostavbě školy do současné podoby včetně odborných učeben, tělovýchovných zařízení i hřiště. V roce 2001 byl otevřen i nově dostavěný krytý bazén.

Od 1. 1. 2003 se staly součástí zařízení místní mateřské školy. V současnosti zabezpečuje škola výchovu a výuku dětí ve věku 2 – 15 let.