Fotogalerie

2020/2021

KOSÍCI:

 • Podzimní tvoření
 • Mikuláš
 • Vánoční tvoření
 • Hry ve sněhu
 • Karneval
 • Krásné únorové mrazy nám přinesly spoustu ledových zážitků. Povídali jsme si o kapičce Aničce, kterou ledový vítr proměnil ve vločku, hráli jsme na mrazíky, pomocí pokusu jsme zjišťovali, jaká voda zmrzne. Koukali jsme na pohádku Dva mrazíci, četli jsme si O mrazíku, který maloval všemi barvami. Venku jsme tvořili z ledových kousků věže a ty jsme přeskakovali. Na vlastní kůži jsme pocítili, jaké to je, když nás venku mráz štípe do tváří.
 • Mrazíci
 • Poslední únorový týden nám přinesl pořádnou dávku slunečního počasí. A tak jsme tvořili, povídali si o vlivu sluníčka na zemi. Zjišťovali jsme, jakou strukturu má hlína a z keramické hlíny jsme vymodelovali sluníčka.
 • Předjaří

VRABČÁCI:

SLAVÍČCI:

SOVIČKY:

DATLÍCI:

DROZDÍCI:

V rámci tematického bloku podzimní ovoce jsme si s dětmi upekli báječný hruškový perník. Všechny děti se do činnosti rády zapojily – míchaly, hnětly, vážily a nakonec i ochutnávaly. Pečení jsme si užili a už se těšíme na další chutné tvoření.
 • SÝKORKY:

2019/2020

Společné akce Fotografie dětí jednotlivých tříd

Sýkorky:

Sovičky:

Drozdíci:

Vrabčáci:

Datlíci:

Slavíci:

Kosíci:

 • Karneval u Kosíků
 • Mikuláš u Kosíků
 • Projekt Zahrada
  • Již od měsíce září si Kosíci hráli na jedno velké téma – ZAHRADA. Místo, kde děti poznávají velký svět.Kosíci sršeli nápady, když vytvářeli asociace na slovo „zahrada“. Vytvořili společně myšlenkovou mapu, která nám všem byla inspirací do dalších týdnů. Hráli jsme si na zahradníky, zpívali písně o sklizni, malovali, kreslili i modelovali. Pozorovali jsme měnící se zahradu, když jsme skákali do hromady barevného listí, nebo v ní relaxovali. Zpracovávali jsme brambory a ochutnávali domácí chipsy. Žasli jsme nad prvním mrazíkem, který obarvil trávu na bílo. Vnímali jsme silný vítr, který si pohrával s větvemi. S úžase, jsme sledovali adventní výzdobu v různých zahradách Bystřice. Všechno, co jsme se naučili a zapamatovali si, jsme ukázali rodičům v adventním čase na besídce. Nezapomněli jsme si vyrobit také vánoční dekorace.
2018/2019
Mraveniště, domov mravenců. V měsíci dubnu probíhal ve třídě Kosíků projekt zaměřený na poznávání mravenčí říše. Ze všeho nejdřív jsme spolu vytvořili myšlenkovou mapu o mravencích – co už víme, co se chceme dovědět a co budeme poznávat. Hráli jsme pohybové hry, zpívali písně, tančili, učili se básničky, malovali, stavěli, modelovali, studovali v encyklopediích, poslouchali pohádky před spaním. V místní knihovně si pro nás paní knihovnice připravila besedu o mravencích. Díky skvělým rodičům jsme zakoupili mravenčí akvárium, do kterého jsme vyrobili gel pro mravence. Tehdy jsme zjistili, že ne všechno na světě se podaří, našim mravencům se totiž v gelu vůbec nelíbilo, proto jsme jim akvárium naplnili přírodním materiálem. Mravence jsme pak chvíli pozorovali, jak nosí jehličí a dorozumívají se tykadly. Později jsme odhlasovali, že mravence vrátíme zpět do původního mraveniště. K tomuto mraveništi se ještě společně podíváme v rámci výletu. Náš mravenčí projekt vyvrcholil oslavou Dne matek – našich mravenčích královen.
2017/2018 Inspirací projektu ve třídě Kosíků se tentokrát stala známá lidová píseň Beskyde, Beskyde. Kdo je to bača? Proč ovečky zatáčá? Otázky dětí nás nasměrovaly k tomu, abychom společně hledali odpovědi. Začali jsme pátrat a postupně zjišťovali, co dělá bača a kdo mu pomáhá hlídat stádo. Poznávali jsme prostředí ovčína a pojmenovávali jednotlivé členy stáda – beran, ovce, jehně. Hledali jsme předměty i zvířata mezi beránky na obloze. Malovali jsme berany, zvonili na zvonky, ochutnávali ovčí tvaroh, zpívali písně o ovcích, četli i hráli ovčí pohádky, zkoumali jsme vlastnosti vlny. Poznávali jsme predátora ovec a přemýšleli, jestli člověk má či nemá právo regulovat tuto šelmu. Dětmi zahraná pohádka O ovečkách a vlkovi se stala krásným dárečkem pro maminky k jejich svátku. Na závěr jsme přijali pozvání k bačovi do Pasek, kde jsme viděli živé stádo a stříhání ovec. Tímto velmi děkujeme manželům Svobodovým za zorganizování exkurze a bačovi Martinu Szmekovi za ukázku stříhání ovec. Ve třídě kosíků probíhal několikatýdenní projekt nazvaný Čertíci v Bystřici. Zpočátku to byly jednoduché  básně spojené s pohybem a zpívání čertích písniček. Později přibývaly různé čertí honičky, čertí tance, čertí pohybové hry a další čertoviny v podobě hledání čertích jmen či kreslení čertích čmáranic na okno. Podoby pekelných bytostí pak děti zachytily kresbou, malbou, výrobou čertů z papírových pytlíků či z drátěnek. Kniha hříchů s lidovými rčeními pomohla dětem zpytovat jejich svědomí. Celý projekt byl završen čertovskou besídkou, na kterou byly pozvané všechny hříšné duše. Teď už všichni kosíci vědí, že  „Čert nikdy nespí…“

© ZŠ a MŠ Bystřice 2017