Kosíci

Nahoru

Karneval

Zimní hry

Čertí škola

Pochmurné podzimní počasí nám možná chtělo přinést i pochmurnou náladu, ale my jsme se tomu dokázali ubránit. Společně jsme se dohodli, že si budeme hrát na čertí školu. Naše nápady neměly žádné meze, začalo to obyčejnými říkankami, rozpočitadly, přidávaly se tanečky, hry na peklo. V knihovně jsme si prohlédli knihy o čertech a poslechli pohádku. Celou školku jsme vyzdobili čertíky a pekli jsme čertí vdolky. Když už bylo vše hotovo, pozvali jsme všechny naše blízké dospěláky do naší Čertí školy, kde jsme se patřičně odvázali a ukázali, co je v nás. Děkujeme všem skvělým rodičům za to, že přišli, že se nebáli zvážit své hříchy na váze, za pomoc při přípravách a za zaslání fotek.

Čertí škola

Exkurze za domácími zvířaty

V měsíci září jsme přijali pozvání dědečka Mirka a navštívili jsme jeho hospodářství. Prozkoumali jsme místa, kde zvířata žijí, prohlédli jsme si také zvířata samotná - býka, prase, králíky, pejska, koťátka. Neváhali jsme a zvířata jsme kreslili, malovali, hráli jsme si na ně, stavěli jsme králíkárnu i chlévy. Naučili jsme se básničky a písničky, ztvárnili jsme pohyb zvířat.
Srdečně děkujeme rodičům Tobiáška a dědečkovi Mirkovi.

Exkurze za domácími zvířaty

Rozloučení s předškoláky

Výlet

Na křídlech motýlích

Jednoho dne jsme se rozhodli, že si objednáme housenky motýla babočky bodlákové. Letošní počasí nám nebylo vůbec nakloněno, proto jsme museli na dodání housenek čekat velmi dlouho. Učili jsme se trpělivosti a krátili si dlouhou chvíli poznáváním. Jak se motýl narodí? Čím se živí housenka? Půjčili jsme si knihy z místní knihovny. Postupně jsme se seznamovali se životem housenek, kukel i motýlů, učili jsme se o nich básničky a písničky, tančili jsme motýlí tance. Modelovali jsme, malovali, stříhali, lepili, kreslili na okna, skládali z papíru. Jednoho dne k nám přijel pan kurýr a přivezl housenky. Vše jsme tak mohli pozorovat živě. Blížil se Den matek, proto jsme svým maminkám předvedli všechno, co jsme se naučili. Po vykuklení motýlů nastala dlouhá diskuze o tom, zda je vypustíme do světa. Velká debata skončila nakonec jednohlasně a my jsme našli louku, ze které se motýli rozletěli směrem k modré obloze.

Antonio Vivaldi, Čtvero ročních dob

V době, kdy nám ještě křupal pod nohama sníh, jsme si poslechli příběh o skladateli, který se jmenoval Antonio Vivaldi. Ten dokázal o zimní krajině složit hudbu a my jsme za poslechu Zimy zase dokázali pocit ze zimní krajiny namalovat. Protože se nám to náramně zalíbilo, poslouchali jsme i Jaro a míchali žlutou a modrou barvu. 

Včelař

Kdo je včelař, v čem spočívá jeho práce, jak to vypadá v úlu, jak rozpoznáme jeho obyvatele? Na všechny tyto otázky jsme dostali odpověď během páteční besedy o včelkách

Včelař

VELIKONOCE

MUZ-IC

Kouzelník

Beseda s obecní policií

Karneval

Zimní hry-cesta po stopách medvěda

Vánoční chystání

S první adventní nedělí se pojí vánoční přípravy i ve třídě Kosíků. Povídání o přicházejících svátcích, zpívání koled, kreslení a malování vánočních symbolů, zdobení stromku, příprava programu na vánoční besídku. Letos k nám přilétli opravdoví andělé s křídly i zlatou hvězdou. Pod stromkem pak andílci našli nadílku v podobě nových hraček.

Mikulášská nadílka

Adventní čas

Návštěva knihovny v Třinci

Naše hraní

V dětském věku je hra formou poznávání světa. Během námětové hry se rozvíjí nejen komunikační dovednosti, ale především ty sociální. U Kosíků letos vzniká skvělá parta, která dokáže vymyslet a zorganizovat hry, které by nás, dospěláky, jen stěží napadly. Hra na někoho nebo na něco dává prostor zažít radost, ale také unést případný neúspěch. Prostor spolupracovat, dohodnout se, prosadit svůj názor či i ustoupit. Proces hledání sebe sama, aby byl každý Kosík ve hře nejen platný, ale především vítaný, přináší do budoucna nenahraditelné zkušenosti. Zkušenosti k tomu, aby Kosík našel v dospělosti možnosti, aby hledal různé cesty, aby jeho mysl byla stále otevřená, aby dokázal být v životě nejen spokojený, ale také šťastný.

Naše hraní

V zoubkovém království se zoubkovou vílou

Rozloučení s předškoláky

Se sokolem do života


 

Se sokolem do života - projekt

GALERIE Projekt
 
Projekt zaměřený na pohybovou gramotnost našich předškoláků jsme rozjeli letos na jaře. Program zpracovaný Českou obcí sokolskou nás inspiroval a náramně bavil. Prověřili jsme svou obratnost, vytrvalost, přesnost, sílu a u některých disciplín obrovskou soustředěnost. Z provedených úkolů jsme se upřímně radovali a přidanou hodnotou pak byl i fakt, že jsme trávili dlouhý čas venku na čerstvém vzduchu.
Děkujeme České obci sokolské za materiály pro děti i za výbornou metodiku!

Výlet

Den dětí

Ilustrátor - Adolf Dudek

Den matek

Jestli něco u Kosíků umíme dobře, tak zpívat. Letos jsme se naučili hodně písniček, a proto jsme se rozhodli zazpívat i maminkám k jejich svátku. Zpívali jsme o sluníčku, o koloběžkách, o pejskovi, o žabkách, o ovečkách. Písničky jsme doprovodili hrou na kamínky. Každá maminka taky dostala plný pytel pohlazení a pusinek. 

A navíc nám to všem náramně slušelo, přesvědčte se sami ve fotogalerii.

 

 

Den matek

GALERIE den matek
 

Kouzelník

Divadlo "Tamtam"

Navštívily nás tety z "Tamtamu, což je centrum pro dětský sluch, se svou interaktivní besedou. Děti se formou pohádky seznámily s medvídkem, který neslyšel tak, jak by měl. Zkusily si, jak vypadá orientační vyšetření sluchu a jak se sluch v případě potřeby kompenzuje. Vyzkoušely si také, jaké je to mít na oušku sluchadlo a naučily se básničku ve znakovém jazyce.  

Divadlo

GALERIE Divadlo
 

Kosíci v pohybu

Krásné slunečné březnové dny nás přímo vybízely k tomu, abychom začali hledat nějakou tu zábavu venku. Objevili jsme v sobě radost ze všeho, co se nám nabízelo - skákací gumy, švihadla, míče, barevné křídy, koložky zapůjčené z místního MUZ-ICU. Zajímali jsme se také o to, co vše má čtyři kola, tři kola, dvě kola či jedno kolo. Přemýšleli jsme, proč máme při jízdě na hlavách přilby a nějaké jsme si i vyzkoušeli ( nejvíc nás nadchla ta motorkářská ).

 

 

Kosíci v pohybu

GALERIE Kosíci v pohybu
 

Království

Začalo to po Vánocích s příchodem Tří králů. Naučili jsme se píseň, spočítali krále a vyrobili koruny. Naše myšlenky nás zavedly do vzdálených království a přinesly nám řadu otázek. Jaká království vlastně mohou být? V jakých bychom chtěli žít? Království opravdové , ledové, sněhové...Fantazie jela na plné obrátky a my jsme tak zahájili putování do světů, která možná jsou i nejsou. Nahlédněte do fotogalerie a zjistíte, co vše jsme dokázali. 

Království

GALERIE Mš království
 

Zimní hry

Karneval

Lyžařský kurz MŠ