Dne 4. října jsme v rámci Projektového dne strávili příjemné poučné dopoledne ve společnosti dob minulých i současných. Naši školu s kurzem kaligrafie navštívila paní lektorka Ewa Ryłko, která se specializuje na historické, avšak stále živé umění krasopisu.
Naši žáci byli aktivními účastníky programu o několika částech. V té první je paní lektorka seznámila s hlavními aspekty vývoje písma ve světě. Ačkoli se děti snažily, rozluštit slova sestávající ze starých liter jim dávalo zabrat – mnohé z nich měly od současné podoby písma hodně daleko. Rozhodně ale stálo za to pozorovat, že kromě písmem pokrytých papyrů byly tehdejší knihy také významnou uměleckou záležitostí, a dovědět se, že jejich vlastník se stával majitelem velmi cenného a originálního pokladu.
V další části pak děti pracovaly v několikačlenných hnízdech. Paní Ryłko v každém z nich umístila předlohu jednoho typu písma, jež měli žáci zkoušet napodobit. Záhy zjistili, že pokud by toto povolání chtěli vykonávat v rámci zaměstnání, museli by se obrnit velkou trpělivostí – krasopisné vyobrazení starých liter totiž vyžaduje nejen velkou dávku soustředění, ale taky nůši trpělivosti. Po troše tréninku se jim ale povedlo vytvořit velmi pěkné repliky. Bylo vidět, že se opravdu snažili a že je to bavilo.
V poslední části si pak žáci měli vybrat, jaký typ písma se jim líbil nejvíce, a tím si přepsat svůj oblíbený citát či básničku.
Výsledky byly doopravdy povedené.

A když jsme k závěru s kolegyní slyšely, jak se žáci paní Ewy Ryłko ptají, kde se dá takováto kaligrafická sada koupit, ‚aby mohli říct mamce‘, potvrdilo se nám, že workshop opravdu splnil, co měl.

Mgr. Helena Cemerková

GALERIE Kaligrafie