V rámci mezinárodního projektu MADS, realizovaného s podporou programu Erasmus+ se v 23.5.2022 – 30.5.2022 zúčastnilo šest žáků naší školy a dvě p. učitelky týdenního mezinárodního projektového setkání v Portugalsku.Setkání žáků a učitelů bylo zaměřeno na poznávání kultury nejen Portugalska, ale i dalších zúčastněných zemí, tedy Španělska, Slovenska a naší České republiky. V rámci tohoto setkání proběhlo mnoho poznávacích výletů, kde jsme měli možnost navštívit druhé největší portugalské město Porto, nejstarší univerzitu v Coimbře či historické městečko Viseu, plné nádherných gotických památek. Portugalská partnerská škola měla také připraveno několik workshopů pro žáky i učitele a vše bylo zakončeno vystoupením všech škol a přehlídkou jejich kulturních programů na Třešňovém festivalu. Třešňový festival je v Resende – městečku, kde se naše partnerská škola nachází – tradiční každoroční slavností, na které se především prodávají třešně a výrobky z nich, ale zároveň je kulturní akcí pro obyvatele a návštěvníky města. Na tuto akci se každý rok sjíždí velké množství lidí nejen z Portugalska, čehož jsme letos byli svědky.A teď stručně k programu: Po příletu do Porta v podvečer dne 23. 5. jsme byli přivítáni na letišti portugalskými učiteli a následně jsme se ubytovali v Portu, jelikož nás druhý den čekala prohlídka města, jeho kulturních památek a muzea World of Discoveries. V úterý jsme se přesunuli do Resende, kde jsme zůstali až do konce pobytu. Následující den proběhlo oficiální přivítání partnerů na portugalské škole, které bylo obohaceno velmi pestrým programem. Poté se žáci seznámili se svými partnery z portugalské školy a společně se vydali na náslech do jednotlivých ročníků. Učitelé se během této doby seznamovali s prostory školy a organizací výuky. V odpoledních hodinách nás na místní radnici přivítal starosta a několik dalších představitelů města Resende. Hosty doprovázeli také portugalští učitelé. Následovala prohlídka města. Ve čtvrtek jsme navštívili již zmíněnou Coimbru, tamní univerzitu a nádhernou historickou knihovnu plnou vzácných svazků. Byli jsme také ve zdejší botanické zahradě. Odpoledne jsme ještě navštívili město Viseu a prohlédli si jeho gotické památky. Pátek jsme strávili opět ve škole v Resende a účastnili se různých workshopů a kulturních programů. V sobotu pak proběhlo představení žáků všech zúčastněných škol na již zmíněném třešňovém festivalu. Po programu byla pro naše žáky připravena návštěva a večeře v portugalských rodinách, které si na setkání daly opravdu záležet a všichni se vrátili plní dojmů, radosti a nadšení. Byl to pro ně velký zážitek.Neděle byla odpočinkovým dnem a my se s našimi 6 žáky vydaly ještě jednou do Porta, kde jsme si ještě prohlédli nějaké památky. V pondělí velmi brzy ráno nás čekala cesta na letiště a návrat.Společný týden v Portugalsku nás všechny velmi obohatil. Měli jsme možnost vyměnit si své zkušenosti, poznat odlišné kultury, komunikovat v cizím jazyce, navázat nová přátelství. Loučení bylo opravdu velice smutné, ale loučili jsme se s nadějí, že se alespoň někteří brzy setkáme v Bystřici.Cílem těchto programů je nejen žáky vést k seznámení se odlišnými kulturami a zvyklostmi jiných zemí, ale také k rozvíjení jejich jazykových a komunikačních dovedností, rozšiřování obzorů a v neposlední řadě jsou cestou k přátelství, toleranci a pochopení a k objevování skutečných hodnot.Všichni jsme se vrátili plní dojmů, nadšení a vděčnosti, že jsme měli možnost Portugalsko navštívit.
Mgr. Blanka Kowolowska, Mgr. Radana Wapieniková