C8 – mezinárodní projektové setkání  ŠPANĚLSKO 2023
Web: https://sagradafamiliasiervas.es/
Mail: 37005794@educa.jcyl.es
Termín: 14.4.2023 – 21.4.2023
     V rámci mezinárodního projektu MADS, realizovaného s podporou programu Erasmus+ jsme se dubnu 2023 zúčastnili mezinárodního projektového setkání v Salamance ve Španělsku. Setkání žáků a učitelů bylo zaměřeno na poznávání kultury, tanců, písní a tradic Španělska. V rámci setkání proběhlo několik výletů, workshopů a především vystoupení všech partnerů v soutěži Superstar.
     Vzhledem k tomu, že jsme přiletěli do Madridu v pátek a cestovali jsme v noci, čekal nás nádherný víkend ve slunečné Salamance. V sobotu jsme vyrazili do ulic měst a prohlédli si mnoho historických památek, především katedrálu, univerzitu, kostely a další historické monumenty. Odpoledne nás čekalo překvapení. Byli jsme pozváni na basketbalový zápas žen - národní liga. Pro mnoho z nás to bylo poprvé a snažili jsme se pochopit pravidla tohoto sportu. Atmosféra byla naprosto úžasná.
     V neděli jsme se vydali na celodenní výlet do nejstarší vesnice Španělska se jménem La Alberca, kde jsme strávili celý den. Prošli jsme se ulicemi, nakoupili tradiční pochutiny a vyšli jsme si na výlet do přírody.
     V pondělí proběhlo oficiální přivítání všech partnerů ve škole, které bylo obohaceno velmi pestrým programem. Poté se naši žáci seznámili se svými partnery ze španělské školy a společně se vydali na taneční workshop, kde se naučili základy flamenga. Učitelé se během této doby seznamovali s prostory školy a organizací výuky. V odpoledních hodinách se žáci vydali strávit slavnost Water Monday v rodinách svých nových kamarádů. Ve večerních hodinách všichni přišli nadšeni a obdarováni různými dárečky.
     Následující den byl pro nás zcela pracovní. Skoro celičký den jsme strávili společně ve škole mezi dětmi ze španělské školy. Ráno jsme se zúčastnili workshopu, kde jsme se naučili tradiční píseň Salamanca la blanca ve španělštině, kterou jsme doplnili tradičním tancem. Poté jsme se šli na přijetí na radnici. Po slavnostním přijetí v Salamance jsme se odebrali do muzea moderního umění DA2, kde jsme opět plnili úkoly. Odpolední program a oběd jsme strávili s místními skauty. Vytvářeli jsme a natáčeli příspěvky pro školní rádio. Večer nás čekala návštěva v katolickém kostele La Clerecía. Tam jsme shlédli Salamancu z věže.
     Středa byla napůl pracovní a napůl výletní. Dopoledne jsme tvořili španělského býka z korků na výtvarném workshopu, hráli jsme deskovou hru MADS, kterou jsme v minulých letech společně vytvořili. Odpoledne jsme se vydali do města Zamara, kde se nachází nádherná románská katedrála. Měli jsme možnost prohlédnout si i interiér s výkladem pana biskupa.No a byl tu čtvrtek a my jsme měli před sebou nejtěžší úkol tohoto týdne. Zúčastnit se pěvecké soutěže Superstar, na kterou se naši žáci pečlivě připravovali. Soutěž byla skvělá, děti zpívaly národní a moderní písně, tančily, hrály na hudební nástroje. Představení byla hodnocena mezinárodní komisí, která udělovala body. Nakonec jsme měli i vítěze. Honza Szotkowski obsadil třetí  místo. V odpoledních hodinách proběhlo oficiální zakončení pobytu a předávání certifikátů.
     Samozřejmě, že ukáplo i mnoho slz.Věřím, že nejen žáci, ale i učitelé, kteří měli možnost vyměnit si své zkušenosti a strávit tento týden společně s partnery MADS ze Slovenska, Portugalska a Španělska, si tento slunečný týden užili.
Koordinátor projektu Renata Krosová