Dění v hodinách českého jazyka a literatury v minulém týdnu dokazovalo, že i v naší škole vedeme výuku v duchu moderní didaktiky. Žáci z 8. B, 8. C a 8. D se v rámci hodin literatury měli možnost setkat s komplexním, na kritické myšlení zaměřeným projektem nazvaným Lakomcova pokladnička. Projekt plynule navazoval na obecné učivo o klasicismu, z něhož jsme záměrně vynechali kapitolu o J. B. Moliérovi. Spisovateli, který se proslavil komedií o hamižném a vzpurném staříkovi, pro něhož existovala na světě jediná hodnota - peníze.
Během pěti vyučovacích hodin měli žáci ve tříčlenných skupinách za úkol splnit čtyři různorodé úkolové celky, které obsahovaly úlohy typu pětilístek, práci s QR kódy, dedukci tématu literárního díla z obrázků, analýzu a interpretaci ukázky textu, vyhledávání a zhodnocení informací dohledatelných na internetu atp.
Během práce na projektu si žáci všechny vypracované části ukládali do složek, jejichž obsah zúročili v poslední, kreativně zaměřené aktivitě. Ze všech nasbíraných materiálů pak měli za úkol sestavit tzv. Lakomcovu pokladničku, která měla reflektovat vše, co se na projektu naučili, a taky něco navíc – ukázat originální tvořivý potenciál skupiny. Někde se objevily mince z krepového papíru, jinde drahokamy různých velikostí nebo klíče jako ze staré stodoly.

Podívejte se, jak se jim to povedlo. A že vznikly pěkné, vědomostmi nabité kousky!

Mgr. Helena Cemerková, učitelka českého jazyka a literatury

GALERIE lakomcova pokladnička