C1 – mezinárodní projektové setkání PORTUGALSKO 2022
Agrupamento Escolas de Resende, EB D. António José de CastroAdresa: AERESE, Lugar do Paco, 4660-220, PortugalWeb:
Termín: 27.9.2022 – 4. 10. 2022
V rámci mezinárodního projektu MADS, realizovaného s podporou programu Erasmus+ jsme se v září 2022 zúčastnili mezinárodního projektového setkání v v Resende v Portugalsku. Setkání učitelů bylo zaměřeno na poznávání kultury, tanců, písní a tradic Portugalska, ale také na vzájemných vztazích Portugalců a Španělů. V rámci setkání proběhlo mnoho výletů, workshopů a náslechů v různých částech školy Agrupamento de Resende.
Na začátků setkání proběhlo oficiální přivítání partnerů na škole, kde se vyučují žáci 5.-6.ročníku. Poté proběhlo seznámení s žáky a učiteli z prvního stupně, které bylo obohaceno velmi pestrým programem. Poté jsme se seznámili se ostatními žáky z druhého stupně, který navštěvují žáci od 12-17 let.
Následující den jsme se celá skupina učitelů z projektu MADS (PT, SP, SK, CZ) vydala na poznávací zájezd města Miranda. Toto město je známé pro svůj dialekt, který se v historii málem stal oficiálním jazykem – Mirandštinou. Další den jsme se věnovali kulturním zvyklostem a tradicím regionu Resende. Proběhly dva workshopy – pěvecký a taneční. V odpoledních hodinách jsme diskutovali nad posledním rokem spolupráce a rozdělovali jsme jednotlivé aktivity dle prvotního zadání. Také jsme společnými silami zhodnotili práci v minulém roce a předložili poklady pro finální produktu hlavnímu koordinátorovi – Slovensku.
Sobotní den jsme věnovali především poznávání regionu Resende a jeho památek. Navštívili jsme několik románských kostelů – Igreja de Barrô, Igreja de São Martinho, São Cristovão a nádherné přírodní vyhlídky. Přestože byla sobota velice náročná, vydali jsme se v neděli na dvoudenní výlet za hranice, do Španělska. Tam jsme shlédli město Chaves s románskými vykopávkami. Poté jsme si prohlédli nádhernou katedrálu ve městě Santiago de Compostela. V odpoledních hodinách jsme se rozloučili se španělskými partnery, kteří se vydali na dlouhou cestu domů. Večer jsme shlédli město Vigo.
Poslední den chtěli strávit opět společně, proto jsme se vydali zpět do Portugalska do města Viana, kde jsme strávili nádherný den na pobřeží Atlantického oceánu.
Poslední pobytový den jsme se přesunuli do Porta, ve kterém jsme navštívili historickou část a kde jsme mohli obdivovat krásy tamější architektury.
Věřím, že nejen my jsme si užili a načerpali nové informace během tohoto týdne v Portugalsku, ale i ostatní partneři, kteří měli možnost vyměnit si své zkušenosti a strávit tento týden společně s námi a našimi partnery ze Slovenska, Portugalska a Španělska.

Koordinátorka  projektu Renata Krosová

GALERIE MADS C1