V rámci mezinárodního projektu MADS, realizovaného s podporou programu Erasmus+ jsme se na začátku června zúčastnili mezinárodního projektového setkání v Bystřici v České republice.
Setkání žáků a učitelů bylo zaměřeno na poznávání kultury, tanců, písní a tradic České republiky. V rámci setkání proběhlo několik výletů, workshopů a především vystoupení všech partnerů na Radovánkách. Na začátků setkání proběhlo oficiální přivítání partnerů na naší škole, které bylo obohaceno velmi pestrým programem. Poté se žáci seznámili se svými partnery z bystřické školy a společně se vydali na náslech do jednotlivých ročníků. Učitelé se během této doby seznamovali s prostory školy a organizací výuky. V odpoledních hodinách starosta obce Roman Wróbel slavnostně přivítal hosty na obecním úřadě. Hosty doprovázela skupina 20 žáků, kteří reprezentovali naši školu a aktivně se podíleli celý týden na programu. Po oficiálním přijetí jsme se všichni přesunuli do MUZIC informačního centra, kde jsme shlédli 3 krátké filmy o Bystřici, její historii a nástinu budoucnosti naší obce.
Poté si žáci a učitelé prohlédli muzeum a kino. V odpoledních hodinách proběhl workshop – Art, kde děti a učitelé vyráběli maketu auta Tatra. Studenti byli rozdělení do 4 skupin a vyráběli různé modely z korků. Následující den jsme se celá skupina vydala na poznávací zájezd do Kopřivnice do muzea vozidel Tatra, poté na hrad Hukvaldy a do Olomouce.
V Olomouci jsme shlédli nejdůležitější památky včetně Mariánského sloupu, který byl vyhlášen národní kulturní památkou a je zařazen mezi světové dědictví UNESCO. Další den jsme se opět vydali na poznávaní regionu a kulturního dědictví České republiky. Viděli jsme Štramberskou trúbu ve Štramberku a navštívili jsme skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Páteční den jsme věnovali především přípravě na Radovánky. Poté proběhl další workshop – Dance. Na tomto workshopu se všichni zúčastnění žáci a učitelé naučili tance svých partnerů. Po workshopu naši žáci zabezpečili program pro své partnery ve svých rodinách. Děti spolu strávily celé odpoledne a večer se vraceli s mnoha krásnými zážitky.
Přestože byla sobota nejdůležitějším dnem celého setkání, neboť každá země měla předvést svůj národní tanec na Radovánkách, tak jsme zvládli poslední workhop - Songs v dopoledních hodinách.  Na tomto workhopu jsme se tentokrát naučili písně svých partnerů.

Poté se již všichni se velice pečlivě připravili a svým vystoupení krásné obohatili hlavní program. Po vystoupení na děti již čekaly kolotoče, stánky a občerstvení, které jim zabezpečil Spolek rodičů. Všechny děti i učitelé si Radovánky velice užili. Poslední den chtěli děti trávit opět společně, proto jsme pro ně připravili krásnou procházku k Prašivé a kolem řeky Olše, aby poznali i naši nádhernou krajinu. Celý program jsme zakončili opékáním párků, zpěvem, tancem a loučením. Věřím, že nejen naši hosté si užili tento týden v naší krásné obci, ale i učitelé a žáci naší školy, kteří měli možnost vyměnit si své zkušenosti a strávit tento týden společně s našimi partnery ze Slovenska, Portugalska a Španělska.
Koordinátor projektu Renata Krosová

Opékání párků