Soutěž Rozvíjej se, poupátko v Roce české hudby
V kulturním domě ve Stříteži již po dvaadvacáté organizátoři ze střítežské školy připravili v květnu zázemí pro soutěžní projekt Rozvíjej se, poupátko, kde po 3 dny probíhala 1. část soutěže, tj. regionální kola. V tom třineckém se na pódiu v úterý 14. 5. vystřídalo více než 40 zpěváků převážně z třineckých škol, následující dva dny představila svůj pěvecký talent konkurence z regionů Jablunkovsko a Stonávka a také děti ze spřátelených slovenských škol ze Zázrivé a Strečna. Byla to parádní přehlídka vystoupení, ve kterých se zúročil talent interpretů i příprava pod vedením skvělých pedagogů. Ve všech regionálních kolech obdivovali diváci pestrý výběr písní a výborné výkony. Přednes povinné písně pak byl pro porotu důležitým vodítkem k hodnocení a nominaci zpěváků k postupu do finále.
Nyní je 22. ročník soutěžního projektu Rozvíjej se, poupátko již minulostí – v neděli 26. 5. vyvrcholila pěvecká soutěž, organizovaná pro talentované zpěváky ve věku 6-21 let, galakoncertem vítězů regionálních kol. I tentokrát šlo o ceny, neboť z každé kategorie měl být nominován ten nejlepší, tedy laureát soutěže. Do poroty usedlo celkem 7 odborníků z hudebního světa – předsedkyně Alena Kostková, vyučující hry na flétnu a housle v Základní umělecké škole v Třinci, dlouholetá sbormistryně Štývarova dětského sboru a ženského sboru Camerata v Třinci, Renata Drössler, zpěvačka, herečka a pedagožka na Mezinárodní konzervatoři v Praze, Marta Chila Reichelová, operní zpěvačka, v současné době hostující ve všech našich národních divadlech a vyučující zpěvu na konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění v Brně, Jiří Pospíšil, baskytarista, aranžér, skladatel, hudební režisér a šest let také nejoblíbenější šéf ostravské hudební redakce, Vilém Roubíček, písničkář, hudebník, textař a hudební vydavatel, Michal Smolán, hudebník, majitel hudební agentury ASI a dlouholetý organizátor pěvecké soutěže TALENT, Michal Zátopek, vyučující hry na klavír na Základní umělecké škole v Třinci a na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, sbormistr Pěveckého sdružení Martinů.
Ve Stříteži naši školu reprezentovali tito zpěváci: Sierotová Gabriela Marie, která postoupila s 2. místem do finále. Benjamín Borski získal 3. místo s postupem do finále. Druhý stupeň reprezentovala Ema Bruková, Eliška Anastasovská a Monika Sikorová, která získala 3. místo s postupem do finále.
26. 5. pak proběhlo finále v DDM v Třinci. Celkem na pódiu koncertního sálu v Domě dětí a mládeže v Třinci zaznělo 39 písní nejrůznějších žánrů, od lidovek až po šansony. Publikum od počátku všechny soutěžící podporovalo vřelým potleskem, a tak zpěváci, povzbuzeni navíc laskavým slovem moderátora, mediálně známého Radka Erbena, předvedli opravdu excelentní výkony. Porota nakonec v mnoha případech odměnila více než jednoho laureáta za kategorii dřevěnou trofejí v podobě poupěte, symbolu soutěže. Ani ostatní účastníci neodcházeli s prázdnou, všichni si odnášeli věcné ceny.
Benjamín Borski nám udělal velkou radost, neboť získal 1. místo.
Všem zpěvákům gratulujeme a věříme, že jim to bude krásně zpívat i nadále.
Mgr. Denisa Sikorová
GALERIE ZŠ 2024 Rozvíjej se, poupátko
Rozvíjej se, poupátko 2024 - FINÁLE (youtube.com)