Od října do listopadu probíhaly na 1. stupni Etické dílny. Každá třída měla dvouhodinový program s daným tématem.

První a druhé třídy: Buďme kamarádi

Děti si osvojovaly důležité principy dobrého kamarádství, učily se reagovat na chování vedoucí k šikaně, projevit své emoce a potřeby, vcítit se do emocí druhých. Žáky provázel programem maňásek.

Třetí ročníky: Jak se stát dobrým kamarádem

Cílem bylo posílit komunikaci, ohleduplnost a schopnost čelit tlaku vrstevníků, prevence šikany a agrese. Formou her a scének žáci trénovali, jak rozvíjet kamarádské chování, ocenit a respektovat jedinečnost ostatních.

Čtvrté a páté ročníky: Jak překonat starosti ve škole

Cílem byla opět prevence šikany a projevů agrese, pomocí aktivit a her děti prožily, jaký smysl má pro ně škola, respektování pravidel pro pohodové soužití ve třídě a jaký je rozdíl mezi otravováním a šikanou. Na koho se mohou obrátit, pokud se ony nebo někdo ze školy ocitne v podobné situaci.

Páté ročníky- Jak správně využívat IT a média

Pomocí her, scének a diskuzí si děti uvědomovaly základní rizika online světa. Učily se zásadám bezpečného užívání internetu, potřebě držet si zdravý odstup a důležitosti kamarádských vztahů a zážitků v reálném (offline) světě. Trénovaly základy kritického myšlení ve vztahu k médiím, včetně svých mediálních vzorů (youtoberů, influencerů).

Programem žáky provázela velmi poutavě lektorka Radka Folwarczná a za finanční příspěvek pro všechny žáky prvního stupně děkujeme Spolku rodičů.

Denisa Sikorová

GALERIE ZŠ2022 Etické dílny